Axotret – dobra odpowiedź na trądzik?

Trądzik we współczesnym świecie staje się problemem coraz bardziej powszechnym. Trudności w jego wyleczeniu nastręczają wiele problemów zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Przepisywane leki nie zawsze mają skuteczne działanie, gdyż nie zawsze można ustalić przyczyny zaogniania chorobowych zmian pojawiających się na skórze trądzikowej. W sytuacjach niemalże beznadziejnych do walki z pryszczami, zaskórnikami, krostami staje silnie działająca substancja nazwana izotretynoiną. Ten organiczny związek chemiczny stał się podstawą działania takich popularnych leków jak Axotret.

W przypadku leku Axotret cena bywa nieco wyższa, ale oba produkty mają takie samo działanie. Zarówno w przypadku leku Izotek jak i Axotret opinie do do skuteczności pacjentów są w przeważającej części pozytywne, jednak zastrzeżenia co do produktu spowodowane są skutkami ubocznymi. Jeśli zdecydujemy się na leczenie produktem Axotret efekty mogą być jednak warte towarzyszących dolegliwości, które po zakończonej kuracji zwykle mijają. Negatywne opinie pojawiają się również w momencie, gdy po zastosowaniu leku Axotret wysyp pryszczy skutecznie odstraszy przed dalszym leczeniem. Taka sytuacja jednak ma zwykle charakter chwilowy i warto ją przeczekać, aby po zakończeniu leczenia cieszyć się zdrowo wyglądającą skórą bez chorobowych zmian trądzikowych.

Axotret jak działa?

Axotret pomaga zwalczyć objawy trądziku od wewnątrz. To lek w formie tabletek dostępny na receptę. Dla efektywnej kuracji lekiem Axotret dawkowanie powinno pozostawać w konsultacji z lekarzem. Izotretynoina, jako główny składnik leku łagodzi stany zapalne oraz działa regulująco na pracę gruczołów łojowych, co ma istotny wpływ na wydzielane przez nie sebum. Skóra jest wyraźnie złagodzona. Zauważalną zmianą jest zmniejszone jej przetłuszczanie. W rezultacie stosowania leku Axotret pory skórne stają się oczyszczone i zdecydowanie mniej podatne na zapychanie.

Silne działanie leku może jednak skórę znacznie wysuszać. Uzupełnieniem leczenia przeciwtrądzikowego jest stosowanie kremów nawilżających. Łuszcząca się skóra twarzy może zniechęcać do kontynuowania kuracji.

Axotret skutki uboczne

Skutków ubocznych wynikających ze stosowania tabletek Axotret ulotka wymienia co najmniej kilka. Ich występowanie może być jednak o różnym stopniu intensyfikacji. Często mamy do czynienia z problemem przesuszonej skóry. Dotyczy to zwłaszcza miejsc najbardziej zmienionych chorobowo. Pacjenci objęci leczeniem skarżą się ponadto na bóle pleców, nadmierną wrażliwość emocjonalną, krwiomocz, białkomocz, suchość w jamie ustnej. Podczas leczenie zwiększa się podatność na chorobę zapalenia spojówek.

Warto zrezygnować z leku, gdy:

  • mamy uczulenie na któryś składnik,
  • występują u nas problemy z żołądkiem,
  • jesteśmy w ciąży lub karmimy piersią,
  • przyjmujemy już witaminę A w innej postaci.

Axotret a ciąża – co trzeba wiedzieć?

Środki medyczne działające w oparciu o udowodnione działanie izotretynoiny są przepisywane przez dermatologów z uwzględnieniem poprzedzającego wywiadu z pacjentem na temat planowanej ciąży. Należy ją bowiem wykluczyć oraz zlecić współtowarzyszącą kurację antykoncepcyjną, której okres powinien obejmować miesiąc przed rozpoczęciem kuracji Axotretem i przynajmniej miesiąc po jej zakończeniu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.