Roaccutane – lek wycofany ze sprzedaży

O tym jak trądzik potrafi uprzykrzać życie wiedzą najlepiej osoby, które się z nim borykają. Nie zawsze jest to choroba wieku młodzieńczego, która szybko mija. Co więcej, walka z trądzikiem bywa zwykle trudna i żmudna, i może trwać latami. U podstaw powstawania trądziku leży zakłócona praca wierzchniej warstwy skóry. Rozwiązaniem, po które sięgali często borykający się z tym problemem, był lek Roaccutane.

Walka z trądzikiem z Roaccutane

Kiedy to nie przynosi efektów, pogrążeni przez zły wygląd naszej twarzy, udajemy się do dermatologa, z nadzieją na zmianę tego stanu rzeczy. Z receptą udajemy się do apteki, w której wydajemy fortunę. Przestrzegamy zaleceń, smarujemy apteczne mikstury w nadziei, że wszystko co złe zniknie z naszej skóry. Kiedy i to nie przynosi rezultatu wracamy do dermatologa, który zapisuje antybiotyki mające w końcu pomóc. Zdarza się i tak, że żadna z tych rzeczy nie przynosi efektów leczenia. W końcu docierają do nas sygnały od tych, którzy raz na zawsze pozbyli się trądziku. Pojawiają się też rozterki czy zdecydować się na kurację. Leczenie izotretynoiną – bo o niej mowa do przyjemnych nie należy, ale trzeba zaznaczyć iż jest to współcześnie kluczowa substancja w leczeniu trądziku.

Ta substancja to nic innego jak pochodna witaminy A. Znajduje się w lekach pod różnymi nazwami handlowymi, takimi jak: Izotek, Roaccutane, Aknenormin, Curacne, Axotret. Trzeba zauażyć, że ze względu na silne działania niepożądane, lek Roaccutane wycofany został już kilka lat temu. W 2008 roku o Roaccutane opinie były tak niesprzyjające, że producent wycofał lek a decyzja spowodowana była głównie wzrastającą liczbą samobójstw osób poddanych kuracji.

Roaccutanne a skutki uboczne

Stosowanie izotretynoiny niesie za sobą wiele konsekwencji, na które jednak wiele osób się decyduje, gdyż liczy się przede wszystkim chęć pozbycia trądziku. Skuteczność w działaniu zwalczającym trądzik jest niezaprzeczalna. Leki takie jak Izotek czy Roaccutane skutki uboczne powodują takie same, gdyż opierają się na tym samym składniku. Główne z nich to:

  • suchość skóry,
  • nadmierne złuszczanie naskórka,
  • wysoki cholesterol,
  • podwyższone ciśnienie śródczaszkowe
  • depresja i spadki nastroju.

Roacutan właśnie z powodu ciężkich depresji, jakie wywoływał przestał być produkowany. Tabletki z izotretynoiną powodują, że walczymy ze skutkami ich stosowania. Jeśli zdecydujemy się na kurację, musimy się zaopatrzyć w dobre kremy nawilżające, gdyż to właśnie suchość skóry jest najczęstszą dolegliwością podczas leczenia. Niestety leczenie izotretynoiną do tanich nie należy, w przypadku leków takich jak Izotek, Aknenormin, Curacne, Axotret, Roaccutane cena jest jednak zbliżona.

Roaccutane i inne leki na trądzik

Gruczoły łojowe nie radzą sobie z właściwym wydalaniem łoju, który gromadzi się, tworząc „korek” w porach skórnych. Tak powstają zaskórniki, które zainfekowane bytującymi na skórze bakteriami, zamieniają się w grudki, krostki, podskórne bolące guzki. Zwykle walkę z trądzikowymi zmianami skórnymi zaczynamy od stosowania ogólnodostępnych kremów, maści, żeli przeciwtrądzikowych. Należy sprawdzić, czy nie ma alternatywnych rozwiązań naszego problemu, gdyż tabletki to poważna ingerencja w nasz organizm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.