Artykuł o rozwiązaniach na trądzik

Roaccutane – lek wycofany ze sprzedaży

O tym jak trądzik potrafi uprzykrzać życie wiedzą najlepiej osoby, które się z nim borykają. Nie zawsze jest to choroba wieku młodzieńczego, która szybko mija. Co więcej, walka z trądzikiem bywa zwykle trudna i żmudna, i może trwać latami. U podstaw powstawania trądziku leży zakłócona praca wierzchniej warstwy skóry. Rozwiązaniem, po które sięgali często borykający się z tym problemem, był lek Roaccutane.

Walka z trądzikiem z Roaccutane

Kiedy to nie przynosi efektów, pogrążeni przez zły wygląd naszej twarzy, udajemy się do dermatologa, z nadzieją na zmianę tego stanu rzeczy. Z receptą udajemy się do apteki, w której wydajemy fortunę. Przestrzegamy zaleceń, smarujemy apteczne mikstury w nadziei, że wszystko co złe zniknie z naszej skóry. Kiedy i to nie przynosi rezultatu wracamy do dermatologa, który zapisuje antybiotyki mające w końcu pomóc. Zdarza się i tak, że żadna z tych rzeczy nie przynosi efektów leczenia. W końcu docierają do nas sygnały od tych, którzy raz na zawsze pozbyli się trądziku. Pojawiają się też rozterki czy zdecydować się na kurację. Leczenie izotretynoiną – bo o niej mowa do przyjemnych nie należy, ale trzeba zaznaczyć iż jest to współcześnie kluczowa substancja w leczeniu trądziku.

Ta substancja to nic innego jak pochodna witaminy A. Znajduje się w lekach pod różnymi nazwami handlowymi, takimi jak: Izotek, Roaccutane, Aknenormin, Curacne, Axotret. Trzeba zauażyć, że ze względu na silne działania niepożądane, lek Roaccutane wycofany został już kilka lat temu. W 2008 roku o Roaccutane opinie były tak niesprzyjające, że producent wycofał lek a decyzja spowodowana była głównie wzrastającą liczbą samobójstw osób poddanych kuracji.

Roaccutanne a skutki uboczne

Stosowanie izotretynoiny niesie za sobą wiele konsekwencji, na które jednak wiele osób się decyduje, gdyż liczy się przede wszystkim chęć pozbycia trądziku. Skuteczność w działaniu zwalczającym trądzik jest niezaprzeczalna. Leki takie jak Izotek czy Roaccutane skutki uboczne powodują takie same, gdyż opierają się na tym samym składniku. Główne z nich to:

 • suchość skóry,
 • nadmierne złuszczanie naskórka,
 • wysoki cholesterol,
 • podwyższone ciśnienie śródczaszkowe
 • depresja i spadki nastroju.

Roacutan właśnie z powodu ciężkich depresji, jakie wywoływał przestał być produkowany. Tabletki z izotretynoiną powodują, że walczymy ze skutkami ich stosowania. Jeśli zdecydujemy się na kurację, musimy się zaopatrzyć w dobre kremy nawilżające, gdyż to właśnie suchość skóry jest najczęstszą dolegliwością podczas leczenia. Niestety leczenie trądziku izotretynoiną do tanich nie należy, w przypadku leków takich jak Izotek, Aknenormin, Curacne, Axotret, Roaccutane cena jest jednak zbliżona.

Roaccutane i inne leki na trądzik

Gruczoły łojowe nie radzą sobie z właściwym wydalaniem łoju, który gromadzi się, tworząc „korek” w porach skórnych. Tak powstają zaskórniki, które zainfekowane bytującymi na skórze bakteriami, zamieniają się w grudki, krostki, podskórne bolące guzki. Zwykle walkę z trądzikowymi zmianami skórnymi zaczynamy od stosowania ogólnodostępnych kremów, maści, żeli przeciwtrądzikowych. Należy sprawdzić, czy nie ma alternatywnych rozwiązań naszego problemu, gdyż tabletki to poważna ingerencja w nasz organizm.

6 odpowiedzi do Roaccutane – lek wycofany ze sprzedaży

 1. Iza pisze:

  Stosowałam ten lek zanim został wycofany ze sprzedaży i niestety ja też padłam ofiarą trądzikowej depresji, przez ten lek właśnie. Moim zdaniem takie leki nie powinny być produkowane ( dobrze, że już nie są ) bo sam trądzik potrafi wywołać depresję a jeszcze jak się dorzuci do tego leki.. nie no szkoda słów

 2. Ewelinka191 pisze:

  Mam okropny trądzik :/ a na wizytę u lekarza muszę czekać 3 miesiące. Znacie jakieś domowe sposoby, żeby ulżyć tej biednej cerze?

 3. Mia pisze:

  To straszne, że ten lek doprowadzał do samobójstw osób przechodzących kurację

 4. Sara pisze:

  A co stosujecie zamiast tych leków? Wszędzie trąbią, że pochodna witaminy A jest bardzo szkodliwa a jaki wówczas zastosować zamiennik? Wolę uniknąć tych skutków ubocznych, tym bardziej że powodowały depresję wśród osób, które się leczyły. Ja jestem dość krucha emocjonalnie, więc tym bardziej wolałabym coś mniej inwazyjnego.. ktoś coś?

 5. Gienia pisze:

  Też mam trądzik ale znalazłam coś co naprawdę działa (krem Sevolium) a bazuje na naturalnych składnikach i co najważniejsze, nie ingeruje tak w ciało. Trądziku coraz mniej a czerwone plamy są łagodzone… polecam każdemu, kto nie chce brnąć w silne leki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.